Els Jocs Emporion han tornat aquest 2021. Després d’un parèntesi d’un any per la COVID-19, l’esdeveniment ha reprès l’activitat amb una edició especial, amb un nou format per adaptar-se a les mesures de seguretat requerides. S’ha disputat durant una setmana sencera (del 31 de maig al 6 de juny) i l’activitat d’aquesta setena edició s’ha repartit per les vuit comarques gironines (Alt Empordà, Baix Empordà, Cerdanya, Garrotxa, Gironès, Pla de l’Estany, Ripollès i Selva).

En total, 6.815 participants han pres part en les diferents propostes esportives, competitives i lúdiques dels consells esportius: des d’esports d’equip (futbol 7, voleibol o bàsquet), fins a esports individuals (gimnàstica rítmica, atletisme o natació) passant per trobades multiesportives, ioga o activitats de relaxació. Han estat activitats dirigides principalment a infants, però també a les famílies i a la gent gran.

El retorn dels Jocs Emporion ha suposat un pas més cap a la normalitat. Sense eludir-ne el caràcter competitiu, l’edició d’enguany ha volgut també incidir en valors bàsics en l’esport com el respecte, el treball en equip, l’esforç i els comportaments cívics. Uns valors que són el leitmotiv de la Gala Valors en Acció, que aquest any també s’ha tornat a celebrar, en un acte a la sala La Planeta de Girona.

Els Jocs Emporion estan impulsats per la Diputació de Girona i la Representació Territorial de l’Esport de la Generalitat de Catalunya i compten amb la coordinació tècnica dels consells esportius de les comarques gironines, i el suport i la col·laboració dels ajuntaments dels municipis on es realitzen les activitats. Com ja li corresponia durant el 2020, l’edició d’enguany l’ha liderat el Consell Esportiu de l’Alt Empordà.

V Gala Valors en Acció

Dia:

Dilluns 14 de juny de 2021

Lloc:
Sala La Planeta
Passeig José Canalejas, 3
17001 Girona

Horari:
de 19.00 h a 20.00 h

Descripció:
Gala Territorial de reconeixement a:

    • Reconeixement CONSELLS ESPORTIUS VALORS EN ACCIÓ a esportistes individuals, equips, entitats, directius que destaquin per la promoció dels valors, l’exemplaritat, etc.
    • Reconeixement ESPECIAL VALORS EN ACCIÓ dirigit a esportistes individuals, entrenadors, equips, entitats i directius.

ALT EMPORDÀ

Trobada Esportiva de Primària

Dia:

De dilluns 31 de maig a divendres 4 de juny de 2021

Lloc:
escoles de la comarca

Categoria:
prebenjamí

Horari:
de 9.30 h a 13.00 h

Descripció:
jornada multiesportiva adreçada a les escoles, que es realitzarà en grups bombolla/classe

Trobada de Voleibol

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu Municipal de Sant Pere Pescador Carrer del Nord, 3, 17470 Sant Pere Pescador

Categoria:
de prebenjamí a juvenil

Horari:
de 16.00 h a 19.00 h

Descripció:
trobada comarcal lúdica de voleibol oberta a totes les entitats i associacions de la comarca

Trobada de Futbol 7

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Camp de Futbol Iñaki Fernández Orjales, Búfalo Carrer Aeroclub, 56, 17487 Castelló d’Empúries

Categoria:
benjamí

Horari:
de 9.00 h a 14.00 h

Descripció:
competició esportiva d’àmbit comarcal oberta a totes les entitats que hagin participat o no a la Lliga Comarcal de Futbol 7

Hip-hop

Dia:
Diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu Municipal Roser Llop Plaça Voluntaris, s/n, 17600 Figueres

Categoria:
de prebenjamí a absoluta i prèmium

Horari:
de 15.00 h a 20.00 h

Descripció:
competició esportiva d’àmbit comarcal oberta a totes les entitats que hagin participat o no a la lliga territorial

Trobada de Futbol 7

Dia:
Diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Camp Municipal de Futbol de Llançà Carrer 8 de Març, 17490 Llançà

Categoria:
prebenjamí

Horari:
de 9.00 h a 14.00 h

Descripció:
competició esportiva d’àmbit comarcal oberta a totes les entitats que hagin participat o no a la Lliga Comarcal de Futbol 7

EL BAIX EMPORDÀ

Miniolimpíada

Dia:
Dimecres 2 de juny de 2021

Lloc:
Estadi Municipal Josep i Pla Arbonés Carrer Ample, 105-109, 17200 Palafrugell

Categoria:
prebenjamí

Horari:
de 10.00 h a 13.30 h

Descripció:
jornada multiesportiva adreçada a les escoles que es realitzarà en grups bombolla/classe

Trobada de Bàsquet

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Pavelló d’Esports de Pals Passeig d’Europa, s/n, 17256 Pals

Categoria:
prebenjamí i benjamí

Horari:
de 10.00 h a 14.00 h

Descripció:
partits de la categoria prebenjamí i benjamí disputats al matí i circuit amb l’equip que estigui descansant en què els jugadors o jugadores hauran de demostrar les seves habilitats amb la passada, el driblatge i el llançament

Trobada de Futbol 7

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Camp de Futbol Pere Servià Cantó Barri Molinet, 12, 17256 Pals

Categoria:
prebenjamí

Horari:
de 10.00 h a 14.00 h

Descripció:
cloenda comarcal de la categoria benjamí en la qual cada equip jugarà un partit sencer

Trobada de Futbol 7

Dia:
Diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Camp de Futbol Pere Servià Cantó Barri Molinet, 12, 17256 Pals

Categoria:
benjamí

Horari:
de 10.00 h a 14.00 h

Descripció:
cloenda comarcal de la categoria benjamí en la qual cada equip jugarà un partit sencer

Gimnàstica rítmica

Dia:
Diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Pavelló d’Esports de Pals Passeig d’Europa, s/n, 17256 Pals

Categoria:
de prebenjamí a júnior en les modalitats individual i conjunts DTQ

Horari:
de 09.00 h a 17.00 h

Descripció:
primera jornada de la Fase Comarcal de Gimnàstica Rítmica amb les entitats del Baix i l’Alt Empordà

LA CERDANYA

Gent gran

Dia:
Divendres 4 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu de Puigcerdà Avinguda Ramon Condominas, s/n, 17520 Puigcerdà

Horari:
de 10.00 h a 12.00 h

Descripció:
caminada

Gimnàstica rítmica

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu de Puigcerdà Avinguda Ramon Condominas, s/n, 17520 Puigcerdà

Categories:
prebenjamí, benjamí, aleví i infantil

Horari:
de 16.00 h a 18.00 h

Descripció:
festival d’àmbit comarcal

Torneig de Voleibol

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu de Puigcerdà Avinguda Ramon Condominas, s/n, 17520 Puigcerdà

Categories:
infantil, cadet i juvenil

Horari:
de 10.00 h a 12.00 h

Descripció:
mini torneig de voleibol de categories mixtes

(encara per determinar) Activitats sobre rodes

Dia:
Dissabte 5 o diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu de Bellver de Cerdanya Carrer de l’Esport, 5, 25720 Bellver de Cerdanya

Categories:
prebenjamí, benjamí, aleví, infantil, cadet i juvenil

Horari:
de 10.00 h a 12.00 h

Descripció:
exhibició esportiva i de participació lúdica d’àmbit comarcal organitzada conjuntament amb el Club Ciclista Bellver

Duatló

Dia:
Dissabte 5 o diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu de Bellver de Cerdanya Carrer de l’Esport, 5, 25720 Bellver de Cerdanya

Categories:
prebenjamí, benjamí, aleví, infantil i cadet

Horari:
de 10.00 h a 12.00 h

Descripció:
competició esportiva d’àmbit comarcal organitzada conjuntament amb el Club Cerdanya Pirineus

Patinatge sobre rodes

Dia:
Dissabte 5 o diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu de Bellver de Cerdanya Carrer de l’Esport, 5, 25720 Bellver de Cerdanya

Categories:
prebenjamí, benjamí, aleví, infantil, cadet i juvenil

Horari:
de 10.00 h a 12.00 h

Descripció:
exhibició de patinatge sobre rodes d’àmbit comarcal organitzada conjuntament amb el CHP de Bellver de Cerdanya

Futbol sala

Dia:
Dissabte 5 o diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu de Puigcerdà Avinguda Ramon Condominas, s/n, 17520 Puigcerdà

Categories:
prebenjamí i benjamí

Horari:
per determinar

Descripció:
competició lúdica d’àmbit comarcal organitzada conjuntament amb el Futsal Vedruna

Bàsquet

Dia:
Dissabte 5 o diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu de Puigcerdà / Poliesportiu de Llívia Avinguda Ramon Condominas, s/n, 17520 Puigcerdà

Categories:
prebenjamí i benjamí

Horari:
per determinar

Descripció:
competició lúdica d’àmbit comarcal organitzada conjuntament amb el Club Atletisme Puigcerdà

Atletisme

Dia:
Diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu de Puigcerdà Avinguda Ramon Condominas, s/n, 17520 Puigcerdà

Categories:
prebenjamí, benjamí, aleví, infantil, cadet i juvenil

Horari:
de 10.00 h a 12.00 h

Descripció:
competició esportiva d’àmbit comarcal organitzada conjuntament amb el Club Atletisme Puigcerdà

Natació

Dia:
Diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu de Puigcerdà Avinguda Ramon Condominas, s/n, 17520 Puigcerdà

Categories:
prebenjamí, benjamí, aleví, infantil i cadet

Horari:
de 10.00 h a 12.00 h

Descripció:
jocs aquàtics

LA GARROTXA

Trobada de Futbol 7

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Camp de Futbol Municipal Bosc de Tosca Avinguda Zona Esportiva, s/n, 17178 Les Preses

Categories:
benjamí

Horari:
de 9.30 h a 13.30 h

Descripció:
trobada d’àmbit comarcal de futbol 7

Trobada de Futbol 7

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Camp de Futbol Municipal Sant Pere Màrtir Carrer Pic del Bac, s/n 17800 Olot

Categories:
prebenjamí

Horari:
de 9.30 h a 13.30 h

Descripció:
trobada d’àmbit comarcal de futbol 7

Trobada de Bàsquet (cistella)

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Escola Petit Plançó Carrer Joaquim Vayreda, 23, 17800 Olot

Horari:
de 9.30 h a 13.30 h

Descripció:
trobada d’àmbit comarcal de bàsquet amb partits i concursos

Trobada de Gent Gran

Dia:
Diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Parc Atlètic d’Olot Carrer Sant Feliu, 60C, 17800 Olot

Horari:
de 10.00 h a 13.00 h

Descripció:
sortida guiada per a gent gran per l’entorn del parc de Pedra Tosca

Trobada en Família

Dia:
Diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Parc Atlètic d’Olot Carrer Sant Feliu, 60C, 17800 Olot

Horari:
de 10.00 h a 13.30 h

Descripció:
trobada multiesportiva d’àmbit familiar

EL GIRONÈS

Trobada Multiesportiva

Dia:
Dimecres 2 de juny de 2021

Lloc:
zona esportiva de Celrà Carrers Pins d’en Ros, s/n, 17560 Celrà

Categories:
cursos de 1r i 2n de primària

Horari:
de 9.30 h a 12.15 h

Descripció:
jornada multiesportiva adreçada a nens i nenes de cicle inicial dels municipis de Celrà, Bordils, Flaçà, Medinyà i Sant Julià de Ramis

Trobada d’Escacs

Dia:
Divendres 4 de juny de 2021

Lloc:
Pavelló Municipal de Girona-Fontajau Avinguda del President Josep Tarradellas i Joan, 22-24, 17007 Girona

Horari:
de 18.00 h a 19.30 h

Descripció:
trobada escolar d’escacs entre els centres educatius participants a la promoció d’escacs del programa GAME (Gironès Activitats Multiesportives Escolars)

Trobada de Futbol 7

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Camp de Futbol Municipal de Salt Passeig dels Països Catalans, 220, 17190 Salt Camp de Futbol Municipal Les Guixeres Carrer Juan de la Cierva, 17, 17190 Salt

Categories:
prebenjamí i benjamí

Horari:
de 9.00 h a 15.00 h

Descripció:
trobada comarcal de futbol 7, amb grups diferenciats segons categoria i any de naixement

Trobada de Voleibol

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Pavelló Municipal de Palau Carrer Josep Aguilera i Martí, 2, 17003 Girona

Categories:
benjamí, aleví, infantil i cadet-juvenil

Horari:
de 16.00 h a 19.00 h

Descripció:
trobada comarcal de voleibol oberta a totes les entitats i associacions de la comarca del Gironès inscrites a la Lliga Territorial de Voleibol

Jornada de Gimnàstica Rítmica

Dia:
Diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Pavelló Municipal de Celrà Carrer Pins d’en Ros, s/n, 17640 Celrà

Categories:
prebenjamí, benjamí, aleví, infantil, cadet i juvenil en les modalitats individual (nivell A, B i obert) i conjunts (nivell A i B) i DTQ

Horari:
de 9.00 h a 17.00 h

Descripció:
jornada esportiva oberta a totes les participants del Gironès inscrites a la Lliga Territorial de Gimnàstica Rítmica

EL PLA DE L’ESTANY

Esports alternatius

Dia:
Del dilluns 31 de maig al divendres 4 de juny de 2021

Lloc:
IES Brugulat, Pavelló de la Draga IES Pla de l’Estany, pista poliesportiva exterior del centre IES Pere Alsius, Estadi Municipal Miquel i Moretó

Categories:
alumnes de 1r d’ESO

Horari:
entre les 8.50 h i les 14.50 h

Descripció:
pràctica d’un esport alternatiu que no s’hagi practicat prèviament al centre i que sigui nou per als alumnes (el professor d’educació física podrà triar entre els esports següents: golbol, ultimate, futbol flag o rugbi flag, corfbol, kinbol i colpbol)

Activitats per a gent gran

Dia:
Del dilluns 31 de maig al divendres 4 de juny de 2021

Lloc:
diferents espais de la comarca, en funció d’on desenvolupi el grup la seva activitat habitual

Descripció:
activitats de relaxació, mindfulness, ioga, pilates, marxa nòrdica, gimnàstica de manteniment i parc de salut

Trobada de Futbol 7

Dia:
Divendres 5 de juny de 2021

Lloc:
Camp Municipal de Porqueres Passeig de la Mediterrània, 48, 17834 Mata

Categories:
prebenjamí i benjamí

Horari:
a partir de les 10.00 h

Descripció:
trobada comarcal de futbol 7 amb les entitats de la comarca, amb una matinal on els equips disputaran un mínim d’un partit, que els portarà a jugar contra els altres equips de la seva categoria provinents de les entitats de futbol del Pla de l’Estany

Trobada d’Esports Individuals

Dia:
Dissabte 6 de juny de 2021

Lloc:
Pavelló de la Farga Passeig Mas Riera, 22, 17820 Banyoles

Horari:
a partir de les 10.00 h

Descripció:
trobada amb les entitats de la comarca de gimnàstica rítmica, patinatge artístic i gimnàstica artística, en què es desenvoluparà una exhibició de cada entitat per torn

EL RIPOLLÈS

Campionat de Natació

Dia:
Dimarts 1 de juny de 2021

Lloc:
Piscina Municipal de Ripoll 17500 Ripoll

Categories:
brebenjamí, benjamí, aleví i infantil

Horari:
a partir de les 17.00 h

Descripció:
competició escolar de natació de sèries contra cronòmetre

Trobada Escolar d’Atletisme

Dia:
Dimarts 1, dimecres 2 i dijous 3 de juny de 2021

Lloc:
camps municipals de Campdevànol, Sant Joan de les Abadesses i Ripoll

Categories:
alumnes de 2n curs d’educació primària del Ripollès

Horari:
a partir de les 9.30 h

Descripció:
trobada no competitiva entre els alumnes dels centres escolars de la comarca, en què els participants realitzaran un total de 5 proves: cursa de velocitat, llançament de javelina, salt de llargada, cursa d’obstacles i llançament de precisió

Trobada de Patinatge Xous

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Pavelló Municipal de Ripoll Carrer de Concepció Ducloux, s/n, 17500 Ripoll

Categories:
prebenjamí, benjamí, aleví, infantil, cadet i juvenil

Horari:
a partir de les 9.30 h

Descripció:
trobada de clubs i entitats de patinatge de la comarca del Ripollès

Trobada de Gimnàstica Artística

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Centre de Tecnificació de l’Avellaneda Polígon Els Pinets, 17500 Ripoll

Categories:
prebenjamí, benjamí, aleví, infantil, cadet i juvenil

Horari:
a partir de les 15.45 h

Descripció:
trobada de clubs i entitats de gimnàstica artística de la comarca

Duatló escolar

Dia:
Diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
IE Mestre Andreu (Institut) Carrer Bernat Guillem de Samassó, 17860 Sant Joan de les Abadesses

Categories:
prebenjamí, benjamí, aleví i infantil

Horari:
a partir de les 9.30 h

Descripció:
duatló escolar, cursa a peu i bicicleta

Trobada Futbol Sala 3 x 3

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Centre de Tecnificació de l’Avellaneda Polígon Els Pinets, 17500 Ripoll

Categories:
prebenjamí i benjamí

Horari:
a partir de les 9.30 h 

Descripció:
trobada de clubs i entitats de futbol sala de la comarca

LA SELVA

Miniolimpíada Escolar

Dia:
Divendres 4 de juny de 2021

Lloc:
Pistes Municipals d’Atletisme Avinguda del Rieral, 14, 17310 Lloret de Mar

Categories:
alumnes de 1r, 2n, 3r i 4t de primària

Horari:
de 9.00 h a 12.30 h

Descripció:
trobada d’iniciació a l’atletisme per a alumnes de 1r i 2n cicle de primària, en què els participants duran a terme proves adaptades a la seva edat per descobrir les modalitats atlètiques

Trobada Esportiva de Gent Gran

Dia:
Divendres 4 de juny de 2021

Lloc:
Parc de Sant Salvador 17430 Santa Coloma de Farners

Horari:
de 10.00 h a 13.00 h

Descripció:
trobada d’usuaris de les sessions de dinamització dels parcs urbans de salut, en què es durà a terme una caminada saludable amb suport de bastons de marxa nòrdica i emprant la instal·lació del parc urbà de salut com a complement per iniciar i finalitzar l’activitat física

Gimnàstica rítmica

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Ciutat Esportiva de Blanes – Pista Blava Carrer Mas Cuní, 43, 17300 Blanes

Categories:
prebenjamí, benjamí, aleví, infantil, cadet i juvenil

Horari:
de 9.00 h a 14.00 h

Descripció:
trobada de les gimnastes de la comarca de la Selva per dur a terme la Fase Comarcal de Rítmica dels nivells A, B i obert, en les disciplines individual, conjunts i duos, trios i quartets

Trobada de Futbol 7

Dia:
Dissabte 5 de juny de 2021

Lloc:
Camp Municipal de Vilobí d’Onyar Cal Ferrer Pagès, s/n, 17185 Vilobí d’Onyar

Categories:
prebenjamí i benjamí

Horari:
de 9.00 h a 14.00 h

Descripció:
jornada de cloenda de la Fase Comarcal de Futbol 7, en què es duran a terme partits i activitats lúdiques per als futbolistes en edat escolar de la comarca de la Selva

Patinatge artístic

Dia:
Diumenge 6 de juny de 2021

Lloc:
Poliesportiu Municipal Zona Esportiva. Avinguda Catalunya, s/n, 17400 Breda

Categories:
prebenjamí, benjamí, aleví, infantil, cadet i juvenil

Horari:
de 9.00h a 14.00h

Descripció:
Fase Comarcal de Patinatge Artístic dels nivells A, B i C, en les disciplines individual i grups xous